20 Mayıs 2015 Çarşamba

Seboreik Dermatit Şampuan

Seboreik Dermatit Hastalarının Tercih Etmesi Gereken Şampuanlar

Seboreik dermatit nedeni tam olarak anlaşılamamakla birlikte, Malassezia mabtarı, hormonlar (androjenler), sebum düzeyleri ve bağışıklık sistemi problmeleri gibi faktörlerin hastalığın gelişiminde rol oynadığı bilinmektedir. İlaçlar, ortam ısısı ve nem gibi iklim değişiklikleri, beslenme biçimleri, atopi, basınç değişiklikleri, nörolojik durumlar, mikroanjiopatik vasküler değişiklikler, alkol alımı, metabolik değişiklikler, yorgunluk ve stres, riboflavin, piridoksin ve biotin eksikliği seboreik dermatiti alevlendirebilir.
Yağlı egzama da denilen seboreik dermatit saçlı derinin en çok karşılaşılan sorunlarından biridir. Sorunun temelinde % 60-70 oranında malessezia furfur adlı mantar tespit edilir bu sebeple önerilecek şampuanda mutlaka mantar öldürücü olmasına dikkat edilir.

En önemli sebep mantarlar olduğu için kullanılacak şampuanda climbazol, ketokonazol vs. gibi malzemeler bulunmalıdır, bunlara ek olarak kepeği eritecek zink pirition veya benzeri ürün selenyum sülfit bulunmalıdır. Mantar ilaçları içerisinde en etkilisi climbazol denilen bir maddedir.

Seboreik Dermatit Şampuanı


Seboreik dermatitin yol açtığı en bilinen ve en hafif versiyonu kepeklenmedir. Bundan dolayı kepeklenmeye çözüm olabilecek ürünlerin tüketilmesi önem taşır. Piyasada kolayca bulunan kepeklenme karşıtı ürünlerin tercih edilmesi yararlı olabilir. Ancak seboreik dermatit salt kepeklenme problemi olmadığından, doğrudan sadece kafa derisinde oluşan kepek problemi olarak düşünülmeden mantar ilacı içeriğine sahip şampuanlar tercih edilmelidir.

Mantarlar hastalığın hem sebebi hem de geliştiricisi konumunda olduğundan ilk olarak onlara karşı önlem alınması gerekmektedir. Özellikle salisilik asit içeren şampuanlar tercih edilmelidir.

Seboreik dermatit için üretilen şampuanların büyük çoğunluğu şampuan özellikleri azaltılmış daha çok ağır kokulu ilaç formunda üretilmektedir ve haftada 2 defadan fazla kullanılmaz hatta 2 defa kullanmak bile hastayı rahatsız edebilir oysa aynı maddelerle birlikte kaliteli şampuanların genel içeriğiyle birlikte yapılan şampuanlar rahatsız etmeyeceği için günlük kullanılabilir ve bu sayede tedavi edilen yağlı egzama tekrar oluşamaz. Burada önemli olan eklenmiş olan maddenin nasıl bir şampuana uygulandığıdır.


Yağlı egzama için şampuan seçerken içeriğinde mutlaka climbazol veya benzeri mantar ilacı, zink pyrithion veya selenyom sülfit (pis kokuludur) olmalı ve günlük kullanımda ek bir şampuana ihtiyaç duyulmayacak kalitede olmalıdır.


Yağlı egzama tedavisi ağır olgularda sadece şampuanlar yeterli gelmez diğer bilimselliği kanıtlanmış ürünlere ek olarak kullanılmalı ve cilt rahatladıktan sonra hastalığın tekrar etmemesi için şampuanla devam edilmelidir.


Climbazol içeren şampuanlardan sonra günlük kullanıma uygun olanlarla tekrar yıkamak gerekmez ancak diğer seboreik dermatit şampuanları ile saç yıkandıktan sonra banyodan çıkmadan önce normal günlük şampuanla yıkama da önerilir.


Ketokonazol içeren ürünler haftada 2-3 defa kullanılmalıdır daha sık kullanımda saçlarda aşırı kuruluk olabilir.


Climbazol içeren şampuanlarda markanın önemi yoktur, önemli olan madde yoğunluğudur ve % 1 den az olmamalıdır, aktif madde % 1 den daha az konursa mantar öldürücü etkinliği yetersiz kalır ve beklenen sonuç elde edilemez.


Seboroik saç Nasıl Yıkanır


Kepeklenme ve seboreik dermatitte: 

1. saçlar su ile ıslatılır ve ketoral medikal şampuan sürülerek köpürtülür. 

2. saçlar köpüklü olarak üç-beş dakika bekletilir. 

3. saçlar baş derisi su ile iyice durulanır. başlangıçta iki-dört hafta süreyle haftada ikişer kez uygulanır. profilaksi, bir-iki haftada bir kerelik uygulama ile sağlanır. 

Pitiriyazis versikolor için yıkama önerisi: 

1. hasta bölgeler su ile ıslatılıp, ketoral medikal şampuan sürülerek köpürtülür. 

2. hasta bölgeler köpüklü olarak üç-beş dakika bekletilir. 

3. su ile iyice durulanarak havlu ile güzelce kurulanır. başlangıçta beş gün süreyle günde birer kez uygulanır. özellikle yaz periyotlarından önce olmak üzere nüksleri önlemek için üç gün süreyle günde birer kez uygulanır. Haricen kullanılır.

Konumuzla alakalı olarak "Seboreik Dermatit Belirtileri " başlıklı yazımızında dikkate değer olduğunu vurgulayarak iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder